Wszystkie treści merytoryczne zgromadzone na Akademii Spectrum, tworzymy przy wsparciu wybitnych lekarzy i specjalistów, posiadających ogromne doświadczenie w prowadzeniu terapii konopnej u swoich pacjentów:


dr n. farm. Piotr Migas

Dydaktyk / szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem w zakresie farmakognozji, leku roślinnego, fitoterapii. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych w czasopismach krajowych i międzynarodowych. Współautor multimedialnych materiałów dydaktycznych dla studentów farmacji. Zaznajomiony z przepisami regulującymi obrót produktami leczniczymi i funkcjonowanie aptek, wykonuje zawód farmaceuty. Posiada doświadczenie w prowadzeniu apteki oraz wiedzę z zakresu badań klinicznych - zasad ICH GCP, monitorowania badań klinicznych, set-upu badań klinicznych, audytu i inspekcji badań klinicznych.





dr n. med. Małgorzata Łukowicz

Specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej, balneologii i medycyny fizykalnej. Od 2014 r. Kierownik Kliniki Rehabilitacji Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, wcześniej Kierownik Poradni Rehabilitacji SPW ZOZ MSW oraz z-ca ordynatora Oddziału Neurologii i Rehabilitacji Neurologicznej w Bydgoszczy. Prowadzi terapię konopiami medycznymi w różnych jednostkach chorobowych, zajmuje się monitorowaniem leczenia oraz doborem dawek.





dr n. med. Magdalena Kocot-Kępska

Zawodowo związana z Zakładem Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. Autorka ponad100 artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych, prowadzi liczne wykłady i prezentacje podczas konferencji naukowych krajowych i zagranicznych. Współautorka polskich podręczników medycyny bólu i krajowych zaleceń dotyczących farmakoterapii bólu ostrego i przewlekłego. Współpracuje z Instytutem Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie – prowadzi badania eksperymentalne. Brała udział w 10 badaniach klinicznych jako główny badacz i współbadacz.





lek. Cezary Borowski

Lekarz z 25 letnim stażem pracy, specjalista z zakresu anestezjologii i Intensywnej terapii. Posiada doświadczenie w pracy na oddziałach intensywnej terapii i na blokach operacyjnych. Prowadzi poradnię leczenia bólu w Koninie. Ukończył Studia Podyplomowe z zakresu leczenia bólu . Od 4 lat zajmuje się leczeniem konopiami i szkoleniem w tej dziedzinie. Współtwórca Punktu Konsultacyjnego Leczenia Medycznymi Konopiami w Koninie.






dr n. med. Michał Graczyk

Absolwent Akademii Medycznej w Bydgoszczy, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny paliatywnej, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyna paliatywna dla województwa kujawsko-pomorskiego. Od 2004 roku pracownik naukowy i dydaktyczny Katedry Opieki Paliatywnej CM UMK. Kierownik medyczny Ośrodka Hospicjum Domowe Księży Marianów w Warszawie. Główne obszary zainteresowań to postrzeganie opioidów, opioidofobia, ból w przewlekłej chorobie nerek, szpiczak plazmocytowy, kannabinoidy.





lek. Paweł Dryżałowski

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (2009-2015). Obecnie w trakcie specjalizacji z Neurologii Dziecięcej. Autor i współautor prac naukowych, rozdziałów w podręcznikach medycznych, a także prelegent na konferencjach naukowych o tematyce neurologicznej. Od 2 lat aktywny w kwestii zastosowania kannabinoidów w chorobach neurologicznych, m.in. migrenowych bólach głowy, spastyczności w przebiegu SM czy epizodach napadowych. Stawia na zwiększanie świadomości o terapeutycznych właściwościach konopi przez edukację pacjentów i prowadzenie szkoleń dla lekarzy.





lek. Jacek Cieżkowicz

Doktor Jacek Cieżkowicz jest jednym z pierwszych lekarzy na Dolnym Śląsku zajmującym się tzw. „medycyną cannabisową”. Od ponad 3 lat konsultuje chorych widzących w konopiach szanse na powrót do zdrowia. Stosuje preparaty konopne m. in. w chorobach nowotworowych, chorobach przewodu pokarmowego, chorobie Alzhaimera, chorobie Parkinsona, zapaleniu wątroby typu C i HIV-AIDS i wielu innych.






dr n. med. Tomasz Dzierżanowski

Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista medycyny paliatywnej, ukończył podyplomowe studia zarządzania (Masters of Business Administration), kierownik Pracowni Medycyny Paliatywnej w Zakładzie Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Odbył wieloletni staż w opiece paliatywnej i w czołowej klinice gastroenterologii, a także 25-letni staż na stanowiskach kierowniczych, zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Medycyna Paliatywna”, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej. Główne zainteresowania naukowe skupiają się wokół popularyzacji Evidence Based Medicine w opiece paliatywnej, w szczególności w obszarze leczenia bólu i objawów ze strony układu pokarmowego, żywienia klinicznego, nowoczesnych sposobów leczenia. Drugi obszar działalności naukowo-dydaktycznej to zagadnienia psychologiczno-etyczne końca życia. Autor ponad 100 publikacji w formie artykułów, rozdziałów i książek, wystąpienia na ponad 150 konferencjach regionalnych, krajowych i międzynarodowych, współautor polskich i międzynarodowych zaleceń klinicznych, autor książki „Brzegi dobrej Rzeki”, laureat konkursu „Anioły Medycyny 2016”.




dr hab n. med. Jarosław Woroń

Doktor habilitowany w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, specjalista farmakologii, farmakolog kliniczny , kierownik Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii Wydziału Lekarskiego UJ CM w Krakowie oraz w starszy asystent lecznictwa Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, biegły sądowy z zakresu farmakologii klinicznej . Zajmuje się praktycznymi aspektami farmakoterapii, farmakologicznym leczeniem bólu, psychofarmakoterapią , antybiotykoterapią kliniczną oraz polekowymi działaniami niepożądanymi problemem interakcji leków w praktyce klinicznej. Sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Badania Bólu , członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Farmakologii Klinicznej i Terapii, członek Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Bezpiecznej Farmakoterapii oraz Europejskiego Towarzystwa Farmakologii Klinicznej .






W organizowanych przez Spectrum Therapeutics webinariach online, udział wzięli również:

dr n. med. Marek Bachański

Pediatra, neurolog dziecięcy. Na co dzień pracuje w Klinice Neurologii i Epileptologii Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Pacjentami opiekuje się także w Poradni Neuronek w Warszawie. Specjalizuje się w diagnostyce i terapii padaczek lekoopornych i ze względu na swoje zainteresowania zawodowe, jako pierwszy w Polsce wykorzystał kannabinoidy właśnie w tej jednostce chorobowej.


prof. dr hab. n. med. Wojciech Leppert

Lekarz i naukowiec. Ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku na Wydziale Lekarskim. Jest konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej. Jako redaktor naczelny sprawuje opiekę nad czasopismem Medycyna Paliatywna w Praktyce. Szeroko wykształcony specjalista medycyny paliatywnej, radioterapii onkologicznej, chemioterapii nowotworów i onkologii klinicznej. Kierownik Pracowni Badań nad Jakością Życia w Katedrze i Klinice Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej im. Aleksandra Lewińskiego i Antoniny Mazur.